Na zielone szkoły – Zakopane!

Zielone szkoły to czas dla dzieci i ich opiekunów, ale również czas na edukację w świetnej formie. Jednak wszystko, staje się również niezwykłą okazją do poznania najpiękniejszych zakątków Polski.

Zakopane, czyli kilka słów o okolicy

widok na tatry

Widziane ze szlaku

Chcemy przedstawić Zakopane – miejsce, do którego raz w roku przenosi się stolica Polski. Jest to również miejsce dla niezwykłych wrażeń i ciekawej edukacji. Zielone szkoły od dawna służą poznaniu – a w Zakopanem miejsc znanych i lubianych nie brakuje. Każda pora na zielone szkoły w Zakopanem jest tą idealną, od majowego poszukiwania lata aż po zimowe szaleństwa na stokach. Zakopane jest bez wahania jedną z baz gdzie bawią się zarówno te najmłodsze, jak i najstarsze pociechy. Elementy programu dobrane są z myślą o zainteresowaniu uczestnika, ale i nauce pozwalają na ukazanie historii i tradycji folkloru z najlepszej, bo widzialnej strony. Będąc w Zakopanem do zobaczenia  piękne panoramy, ale i zabytki – znane i nieznane. Wybierając się w okolice Zakopanego, warto pamiętać o oryginalności tego miejsca, biorąc pod uwagę, że to właśnie pod Tatrami splatają się nasze – polskie i słowackie ścieżki. I tak do zobaczenia między innymi podczas wycieczek fakultatywnych między innymi okolice Podhala i Spiszu.

Atrakcje na zielone szkoły w Zakopanem

I tak zimą możecie skorzystać z obejrzenia zimowych zawodów rozgrywanych na Wielkiej Krokwi, skorzystać z ofert lodowisk i innych opcji spędzenia wolnego czasu pod Tatrami.

Latem, pod Tatry zapraszają między innymi niezwykłe widoki na okolice Podhala i Tatr. To wtedy wyjazd na Gubałówkę czy Kasprowy Wierch staje się naprawdę wartościowym punktem, który warto dodać do letniego programu.

Widok na Tatry

Widok na Tatry

 

 

Podczas Waszej zielonej szkoły w Zakopanem zobaczyć możecie niezwykłe miejsca związane z tradycją i kulturą regionu Podhala. Jeszcze miejsca pamięci takimi są między innymi. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Dar dziękczynny za ocalenie Papieża Jana Pawła II – Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach .
Budowę rozpoczętą w lipcu zakończono 20 grudnia 1938 roku, po zaledwie 168 dniach budowy.Jednym z kluczowych punktów podczas zielonej szkoły w górach stał się miedzy innymi wyjazd kolejką linowo ? terenową na Gubałówkę . Kolej linowo – terenowa na Gubałówkę zbudowana została na zlecenie Ligi Popierania Turystyki jako druga w Polsce po kolei linowo -terenowej na Górę Parkową w Krynicy.

Po całkowitej modernizacji, zakończonej 15 grudnia 2001, jest najnowocześniejsza w Polsce. Jest to kolej z dwoma wagonami, na jednym torze z mijanką pośrodku trasy o długości 1298 m, przy różnicy wysokości 299 m. Nowoczesne wagony z przeszklonym dachem umożliwiają oglądanie panoramy Tatr podczas przejazdu.

 

Kolejnym ważnym punktem jest wycieczka na Kasprowy Wierch. Jak wybrać się na szczyt? Są dwa sposoby: jednym ze szlaków turystycznych, w miarę łatwych dla wytrawnych piechurów, lub kolejką linową, sposób dla osób bardziej leniwych lub lubiących taką przejażdżkę ze względu na możliwość podziwiania widoków z wysokości. Szlaki są podzielone na kolory, symbolizujące stopień trudności wejścia na szczyt.

Jednym z wytyczonych szlaków jest zielony, prowadzący z Kuźnic przez Dolinę Goryczkową na sam szczyt, aż pod budynek obserwatorium astronomicznego i meteorologicznego, znajdującego się w najwyżej położonym miejscu w Polsce. Inny ze szlaków, niebieski, prowadzi przez Halę Gąsienicową do schroniska w Murowańcu i stamtąd na sam szczyt, przy budynku kolejki linowej. Szlak żółty to kolejna trasa, od Kuźnic przez Halę Gąsienicową i Przełęcz między Kopami, kończy się w schronisku Murowaniec. Na Kasprowy Wierch można również dotrzeć dwoma czerwonymi szlakami.

Nie tylko zimą spotkamy osoby korzystające z kolejki linowej, chcące spojrzeć z góry na wspaniały widok rozpościerający się przed nimi.

Impreza integracyjne Zakopane
Morskie Oko

Ważnym punktem każdej wycieczki, a zielonej szkoły już z pewnością stają się Krupówki. Czyli deptak Zakopanego – ciekawym miejscem na Krupówkach jest Kościół św. Rodziny wzniesiony w dziewiętnastym wieku, z długimi kamiennymi schodami. Wieża kościoła, w charakterystycznym zielonym kolorze jest dobrym punktem orientacyjnym, widać ją bowiem z wielu miejsc Zakopanego. Część kościoła, kaplica św. Jana Chrzciciela, jest zbudowana w słynnym stylu zakopiańskim, została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, wewnątrz znajdują się piękne rzeźbione ławy, konfesjonał i ambony.

Ponadto warto zaznaczyć, że wszystkich edukacyjnych dobroci dopełnia Muzeum Tatrzańskie, którego siedziby mieszczą się w willach zakopiańskich ? Kolibie, Atmie