Zielona szkoła „u źródeł” w górach!

WODA ŹRÓDŁO ŻYCIA NIE TYLKO DO WYPICIA!!!!

Najlepsza woda- czysta, chłodna, gasząca pragnienie w upalny dzień pochodzi z górskich źródeł które właśnie tu mają swój początek. Właśnie na południu Polski w przepięknej Małopolsce odkryto mnóstwo leczniczych wód pochodzenia mineralnego. Najczęściej występują wody chlorkowo ? sodowe, wodorowęglanowe, siarczkowo ? siarkowodorowe, radoczynne i termalne. Wody lecznicze stosuje się w dwojaki sposób ? jako wody pitne oraz wody do kąpieli.

Do najsłynniejszego zdroju z wodą pitną należy m in : Wysowa Zdrój położona niedaleko Uścia Gorlickiego. W uzdrowisku Wysowa ? Zdrój wydobywane są wody pitne takie jak: Józef, Henryk i Franciszek ogólnodostępne w parku zdrojowym ,płatne natomiast w pijalni wód. Z wielką ochotą degustują je ludzie młodzi przebywający najczęściej w tych okolicach na wycieczkach oraz osoby starsze chcące nabrać sił witalnych przy zmaganiu się z wieloma chorobami. Warto pamiętać że z miejscowej rozlewni pochodzi woda mineralna Wysowianka i wody lecznicze Franciszek, Henryk i Józef.

Jak wiemy woda w przyrodzie występuje w trzech stanach skupienia , w stanie stałym to nic innego jak lód czyli ukochane przez dzieci i dorosłych lodowisko. To fantastyczny sposób na wypoczynek na świeżym powietrzu zwłaszcza podczas mroźnych i śnieżnych ferii zimowych. Szczególnie znane od niedawna w tym rejonie jest sztuczne lodowisko w Zakopanem notabene największe w Polsce. Lodowa tafla liczy 1800 m kw., na lodowisku może ślizgać się łącznie 200 osób. W weekendy odbywa się pokaz tańca na lodzie. Obiekt posiada chłodzona taflę przez co można z niego korzystać nawet przy temperaturze około +10 st. C. Ponadto lodowisko ma sztuczne oświetlenie, jest czynne do późnych godzin wieczornych. Zamiast rodzinnego spaceru można zrobić rodzinną wycieczkę na łyżwy.

W postaci płynnej spożywamy także soki z niedalekiego Tymbarka. Firma powstała w 1936r z inicjatywy inżyniera sadownictwa Józefa Marka pod nazwą Spółdzielnia Owocarska. W okresie międzywojennym nastąpił przestój w produkcji by w latach 60- tych nastał gwałtowny wzrost. Zakład jako pierwszy opracował recepturę soku z czarnej porzeczki. Obecnie firma ma ustabilizowaną pozycję na rynku, posiada swoje logo i liczne atesty. Tymbark stawia na zdrowy tryb życia , produkty są 100% i bez konserwantów. Dysponuje wprost niesłychaną paletą smaków i barw. Liczne soki i napoje rozpoznawalne ,gaszą pragnienie zwłaszcza podczas pieszych wędrówek w góry.

Niedawno powstały Kompleks Termy Szaflary to miejsce w którym możemy niezwykle atrakcyjnie spędzić wolny czas. Kompleks posiada 12 apartamentów, restauracje ,sale konferencyjne, saunę, salę fitness oraz cztery baseny z wysokozmineralizowaną wodą termalną usytuowane wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Baseny wyposażone są w wiele urządzeń do hydromasażu takich jak bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, urządzenia do masażu karku, trzytorową zjeżdżalnię rodzinną oraz brodzik dla dzieci. Temperatura wody utrzymywana jest w przedziale 30-38st.C i pochodzi z odwiertu eksploatowanego przez Geotermię Podhalańską s. a. Kompleks może stać się alternatywą na wypoczynek całodzienny bądź uwieńczeniem dnia spędzonego na wycieczce w góry. Bo jak tu nie ucieszyć wzroku gdy pływając widzisz Nasze ukochane Tatry.