Zielona szkoła. Czym kusi uczniów i nauczycieli?

Zielone szkoły pełne atrakcji, różnych ciekawych konkurencji.

Zielone szkoły najczęściej przyciągają uwagę wiosną, ale ciekawa wycieczka powinna być planowana właściwie przez cały rok.

Niezmiennie i od lat popularne są dwa kierunki. Zielone szkoły w górach to okazja by poobcować z naturą. Te nad morzem mają w sobie więcej typowej rozrywki.

Zielona szkoła w górach czy nad morzem?

Wizyta w Babiogórskim Parku Narodowym podczas zielone szkoły w górach

Na czym polega dobra zielona szkoła? To w założeniu kilkudniowa wycieczka szkolna, na której uczniowie – głównie pochodzący ze starszych klas podstawówek oraz gimnazjaliści – mają okazję zwiedzać wybrany wcześniej region. Coraz częściej wyjazdy dla dzieci organizowane są tak, by miejsce konsultowano właśnie z uczestnikami. To oni decydować mają, gdzie zielona szkoła zapowiada się najciekawiej.

A co można zaoferować ciekawa wycieczka szkolna? To nauka o okolicy, możliwość poznania jej zabytków, tradycji. Zielona szkoła nie ogranicza się jednak tylko do typowych zajęć lekcyjnych. Uczniowie mogą też liczyć na nietypowe zajęcia sportowe, lekcje językowe. Są też okazje do integracji – choćby podczas wspólnych wieczorów. I tak niepisaną tradycją, którą zazwyczaj spotyka wycieczka szkolna w górach jest wspólne ognisko. A przy nim śpiewanie, pieczenie kiełbasek, ziemniaków. Wszystko to, czego na betonowych osiedlach dużych miast zrobić się raczej nie uda, a co jest możliwe w dobrym pensjonacie. Dobra i ciekawa zielona szkoła to z jednej strony wyjazd od codzienności, ale też nauka samodzielności, funkcjonowania bez rodziców.

Zielona szkoła pozwala odetchnąć

Zielone szkoły odpowiadają bardzo nauczycielom. Powód jest prozaiczny – łatwiej uczyć dzieci w nietypowych warunkach, kiedy można je bardziej zaintrygować chociażby otoczeniem. W planach lekcji są tematyczne bloki. Na nie już dzieci wpływu nie mają. Choć zielona szkoła jest oddechem dla zwykłej nauki, plany edukacyjne muszą być realizowane zgodnie z założeniami. Tak więc nauczyciele wyjeżdżający z dziećmi nastawiają się m.in. na geografię, biologię, często również historię. Wystarczy jednak, by wśród opiekunów był także np. nauczyciel języka obcego, a swoje lekcje zielona szkoła wzbogacić może np. o angielski lub niemiecki. Takie rozwiązanie jest dobre np. dla wycieczki w góry, kiedy można powiązać wyjazd z opowieściami o relacjach granicznych.

Zielona szkoła w górach to spore możliwości wyboru miejsca. Ciekawym miejscem dla wycieczki w góry jest Małopolska, jeden z najciekawszych polskich regionów pod względem historycznym i folklorystycznym. Dzięki sporej liczbie parków narodowych oraz skansenów czy też szlaków turystycznych można opracować ciekawy plan zajęć. Zielona szkoła w Beskidach ma okazję obcować nie tylko z naturą, ale i ciekawymi twórcami ludowymi. Czas tego typu wyjazdów szkolnych to zazwyczaj wiosna – najlepiej maj oraz czerwiec.