Zielona szkoła to bardzo specyficzna forma wycieczki szkolnej, której organizacja spoczywa najczęściej na nauczycielu, musi on napisać ciekawy program i dopełnić wielu formalności by uzyskać zgodę dyrekcji na wyjazd. Pomocny może okazać się pedagog szkolny, który dzięki swojej wiedzy jest w stanie przewidzieć zachowania uczniów w wielu sytuacjach.
Zielona szkoła jest traktowana przez dzieci i młodzież, jako czas zabawy i wypoczynku. Nauczyciel natomiast powinien postarać się, aby w tym czasie sumiennie realizować program nauczania połączony z rekreacją nie zapominając o najważniejszej funkcji, jaką powinna spełniać zielona szkoła, czyli poznawaniu historii, zabytków i pomników przyrody w danym regionie.
Podczas planowania tego rodzaju wycieczki szkolnej należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
– możliwość wypoczynku zarówno fizycznego jak i psychicznego ( przemęczony umysł słabiej i wolniej przyswaja wiedzę)
– atrakcje np.: zwiedzanie znanych i ciekawych miejsc, które można połączyć z lekcją historii, geografii czy przyrody.
– Integracja i nauka pracy zespołowe ( zielona szkoła to idealna okazja by nauczyć dzieci i młodzież współpracy np.: można podzielić uczestników wycieczki szkolnej na grupy i przydzielić każdej grupie inne zadanie do wykonania)
– Zaspokojenie potrzeb intelektualnych podopiecznych, należy pamiętać, że jeśli czas będzie dobrze zorganizowany to uczniowie będą mieli go mniej na własne pomysłów, które nie zawsze mają szczęśliwy finał. Odwiedzając miasto, w którym jest znany teatr czy muzeum można zabrać tam uczniów, w regionach gdzie takich miejsc brakuje zorganizujmy podopiecznym wypad do kina czy na wesołe miasteczko. Należy pamiętać, że u uczniowie mają swoje oczekiwania, dla nich zielona szkoła to czas zabawy, więc spróbujmy w jakimś stopniu spełnić ich oczekiwania.
Każda wycieczka szkolna jest doskonałą okazją do zajęć profilaktycznych np.: przeciwdziałanie narkomanii, alkoholizmowi itp. W trakcie zajęć poza murami szkoły można zaobserwować różne sytuacje, które dobry pedagog może przekształcić w pogadanki o życiowych wyborach i konsekwencjach.
Jednak organizacja zielonej szkoły to także dodatkowa praca dla dyrektora, który powinien zapewnić możliwość wyjazdu każdemu uczniowi z wyznaczonych klas, ( dofinansowanie, zbiórka pieniędzy dla uczniów, których rodzice nie mają na wyjazd), wyznaczenie kierownika zielonej szkoły, zatwierdzenie opiekunów, planu i regulaminu zielonej szkoły, wypełnienie dokumentacji.
Obowiązki formalne nauczyciela organizatora i najczęściej kierownika zielonej szkoły: napisanie planu, wyznaczenie opiekunów ( w porozumieniu z dyrekcją), wypełnienie deklaracji w sprawie zdrowia i życia uczniów, zapoznanie opiekunów z ich obowiązkami, zapoznanie uczniów z regulaminem wycieczki.
Jak widać zielona szkoła jest to dużym wyzwaniem tak logistycznym jak i formalnym, dlatego coraz więcej placówek korzysta z usług wyspecjalizowanych firm, które organizują od podstaw różnego rodzaju wycieczki.