Wycieczka szkolna w Pieniny

Wycieczka szkolna w Pieniny

Zielona szkoła organizowana w górach powinna łączyć sobą naukę oraz elementy poznawcze. Wycieczka w Pieniny nadaje się do takiego połączenia idealnie.
Pieniny to jedno z najciekawszych pasm górskich w całych Karpatach. Ich budową zachwycają się geologowie, niezwykle bogatą szata roślinna studiują botanicy, a turyści wędrują po niezwykle widokowych szlakach wytyczonych na ich terenie. To co przyciąga miłośników przyrody to słynny Przełom Dunajca, czyli malownicze przebicie się rzeki przez pasmo górskie, natomiast cenne zabytki historii zainteresują pasjonatów krajoznawstwa. Wycieczkę szkolną w Pieniny można polecić uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych, oraz średnich bowiem znajdziemy tutaj bardzo różnorodne atrakcje i aktywnie spędzimy czas w jednym z najpiękniejszych zakątków w Polsce.

jezioro-na-dunajcu-pieniny
Jezioro na Dunajcu z widokiem na Zamki Czorsztyn i Niedzica

Wycieczka szkolna w góry do czasów Janosika

W pierwszym dniu wycieczki po Pieninach wybierzemy się na Jezioro Czorsztyńskie, by poznać ciekawe zabytki ulokowane na jego lewym brzegu. Zaczniemy od chwili skupienia w jednym z najcenniejszych kościołów drewnianych w Europie, czyli świątyni pw. Michała Archanioła w Dębnie, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na tabliczce informacyjnej przed wejściem możemy przeczytać, że kościół został wybudowany w 1448 roku i przetrwał w niemal niezmienionej konstrukcji do naszych czasów. Gdy wejdziemy do środka ujrzymy niezwykle barwną polichromię z postaciami świętych, która jest najstarsza w całej Europie. Kręcono tutaj ostatni odcinek znanego serialu Janosik, gdy harnaś brał ślub ze swoja wybranką Maryną.

Ruszymy teraz drogą wzdłuż jeziora i po paru minutach znajdziemy się u stóp średniowiecznej warowni, czyli Zamku Niedzickiego. Wzniesiony w XIV wieku pełnił rolę strażnicy na dawnej granicy polsko-węgierskiej, a obecnie urządzono w nim muzeum, które możemy zwiedzić z przewodnikiem. Dowiemy się tutaj jak wyglądało zamkowe życie możnych panów, obejrzymy dawne zbroje rycerskie, oraz dzięki ekspozycjom poczujemy klimat dawnych czasów. Niesamowite jest położenie warowni nad brzegiem zalewu wodnego, wśród pienińskich szczytów i widocznych na horyzoncie Tatr. Skierujemy teraz nasze kroki w stronę korony zapory na Dunajcu bowiem jest to świetny punkt widokowy na zalew, oraz otaczające je pasma górskie. Budowę zapory na rzece ukończono w 1996 roku, a jej konstruktorzy mieli na uwadze nie tylko regulację jej biegu, ale także ochronę unikatowej przyrody Pienin na tym obszarze, poprzez budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji. Obecnie Jezioro Czorsztyńskie nieodłącznie kojarzy się z walorami Pienin, bowiem powstał jedyny w swoim rodzaju krajobraz z charakterystycznymi budowlami zamków w Niedzicy i Czorsztynie. Dobrym zakończeniem dnia jest krótki spacer na widokowe miejsce, by móc obejrzeć przepiękny zachód słońca. Świetnie nadają się do tego okolice Przełęczy Snozka, czyli miejsca gdzie Pieniny spotykają się z Gorcami. Po kilku minutach dotrzemy do miejsca skąd rozpościera się rozległy widok na góry Polski i Słowacji, a odpoczniemy pod słynnymi ?Grającymi Organami?, czyli konstrukcją wykonaną przez artystę Władysława Hasiora. Nazwa nawiązująca do brzmienia wzięła się od dzwonków pasterskich zamontowanych na rzeźbie, które wygrywają melodię, gdy zawieje wiatr.

kościół-w-dębnie-wycieczka-szkolna-pieniny

 

Karpaty czyli Szczawnica i Dunajec

W trzecim dniu wycieczki poznamy atrakcje, które położone są na prawym brzegu Dunajca, a rozpoczniemy od spaceru po jednym z najpiękniejszym uzdrowisk w polskich Karpatach, czyli Szczawnicy. Położona nad potokiem Grajcarek swoją nazwę zawdzięcza źródłom kwaśnej wody (szczaw), które pozwoliły na utworzenie tutaj ponad 200 lat temu miejsca, gdzie leczono dolegliwości związanych głównie z drogami oddechowymi. Dziś spacerując po Szczawnicy zobaczymy dawną zabudowę uzdrowiskową i sanatoryjną, drewniane XIX-wieczne wille, w których przyjmowano letników, oraz obiekty związane z właścicielami tych terenów, czyli rodziną Szalayów. Ciekawostką są drewniane oznaczenia domów zwane godłami, które znajdują się przy wejściach do zabytkowych willi. Każde z nich charakteryzuje właściciela bądź charakter danego domostwa (np. anioł, serce) i w ten sposób można je było niebanalnie rozróżnić i zamieszkać w tym, który najbardziej odpowiadał letnikom. Jedną z atrakcji turystycznych miasteczka jest kolejka wagonikową na Górę Palenica, ze szczytu, której zobaczymy otaczające pasma górskie, a wśród nich rozpoznamy szczyty, które zdobyliśmy poprzedniego dnia: Sokolicę i Trzy Korony. Wycieczki często kierują się ze Szczawnicy do pobliskiej wsi Jaworki, gdzie znajduje się jedna z najdalej na zachód położonych cerkwi greckokatolickich. Niegdyś stała tu drewniana świątynia, lecz po pożarze odbudowano w 1798 roku ją jako murowaną. Będąc we wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na pięknie rzeźbiony ikonostas, oraz centralnie umiejscowione w nim Carskie Wrota, elementy charakterystyczne dla obrządku wschodniego. Następnie skierujemy się w stronę Grywałdu, gdzie znajduje się drewniany kościół pw. św. Marcina, który według legendy stanął w miejscu pogańskiej świątyni, czyli tak zwanej ?kąciny?. Zajrzymy do środka gotyckiego kościoła, by móc podziwiać piękne wnętrze z zachowanym ołtarzem głównym z wizerunkiem patrona. Naszą wędrówkę po Pieninach zakończymy w pobliskim Czorsztynie, gdzie nad brzegiem jeziora znajdują się potężne ruiny średniowiecznego zamku. Historycy podają kilka wersji dotyczących powstania warowni, a jedna z nich wiąże fortecę z działalnością św. Kingi. Zamek przez wieki strzegł południowej granicy Polski, podupadł znacznie w XVIII wieku, a obecnie znajdują się pod opieka PPN i można wejść na jego teren, by podziwiać piękna okolicę. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Polsce, gdzie po obu stronach tafli jeziora umiejscowione są dwie kamienne fortece. Na Zamku w Czorsztynie zakończymy wędrówkę po Pieninach i z pewnością każdy z uczestników zapamięta wspaniałą przyrodę, cenne zabytki architektury i sztuki – tak wycieczka spędzi naprawdę świetny czas.

szczawnica-wycieczka-szkolna-pieniny

Szlak, czyli wyzwanie dla zielonej szkoły w górach

 W drugim dniu wycieczki wybierzemy się na najbardziej malowniczy szlak wytyczony w Pieninach, aby zdobyć śmiały szczyt Trzech Koron. Masyw ten jest symbolem powstałego w 1923 roku Pienińskiego Parku Narodowego, pierwszego ściśle chronionego obszaru w Polsce. Naszą wycieczkę rozpoczniemy w Krościenku, miejscowości letniskowej położonej w dolinie Dunajca. Odwiedzimy Pawilon Wystawowy PPN prezentujący ochronę przyrody na terenie Pienin, a następnie rozpoczniemy wędrówka początkowo zielonym, a potem niebieskim szlakiem na szczyt Sokolicy. Jest to odcinek dosyć stromy, dlatego należy zachować uwagę przy podejściu, oraz co parę minut odpoczywać. Na szczyt prowadzi najbardziej stromy odcinek, który ubezpieczony jest metalowymi barierkami, podobnie zresztą jak kulminacja samej Sokolicy. Z jej wierzchołka przepięknie prezentuje się wijący się wśród skalnej scenerii Dunajec, w panoramie dominuje masyw Trzech Koron i otaczających je pienińskich iglic, oraz dostrzec można odległe o kilkadziesiąt kilometrów Tatry. Gdzie dalej może skierować się wycieczka szkolna? Następna część naszej wędrówki to pełne emocji przejście tak zwanej ?Sokolej Perci?, czyli widokowej trasy poprowadzonej przez najpiękniejsza część Pienin. W kilku miejscach utworzono platformy widokowe na otaczające szczyty górskie, a w pokonaniu perci pomagają barierki, metalowe schody i skalne stopnie. Bardzo ciekawym miejscem na trasie są ruiny Zamku Pienińskiego, najwyżej położonej warowni w polskich Karpatach. Wiąże się znimi postać św. Kingi, która schroniła się w zamku przed najazdem Tatarów. Od 1904 roku wydarzenia te upamiętnia Grota św. Kingi znajdującą się na terenie ruin pienińskiej fortecy. Czeka nas teraz podejście na najwyższą turnię masywu Trzech Koron, czyli Okrąglicę (982 m.n.p.m.), której podejście i szczyt także zabezpieczone są metalowymi barierkami. Widok z platformy widokowej należy do jednego z najpiękniejszych w Karpatach, bowiem zobaczymy najważniejsze szczyty Pienin, Gorców, Beskidu Sądeckiego, a także całe pasmo Tatr, które zamyka panoramę od południa. Ze szczytu najlepiej jest zatoczyć koło przez Przełęcz Szopka i żółtym szlakiem wrócić do Krościenka. Po wędrówce świetny będzie odpoczynek nad brzegiem Dunajca przy muzyce miejscowych górali.